„O tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć wiedzą nawet najmłodsi pacjenci. To nie tylko uniknięcie bólu, ale także duża oszczędność czasu i pieniędzy.

W stomatologii profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu chorobom zębów, w tym przede wszystkim próchnicy, oraz jamy ustnej. Utrzymanie higieny i systematyczne zabiegi „kosmetyczne” pozwalają na ochronę szkliwa oraz eliminację przykrego zapachu z ust. To także najlepszy sposób na zmniejszenie przebarwień pochodzących od papierosów, kawy czy herbaty i utrzymanie uczucia świeżości.

Pamiętajcie! Nieusuwana w ramach codziennej higieny jamy ustnej płytka bakteryjna przekształca się w kamień nazębny. Kamień prowadzić może z kolei do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia, tzw. paradontozy, a w konsekwencji do utraty zębów.

Zaufaj nam! Postaw na profesjonalną profilaktykę stomatologiczną.

 


 

Wizyty kontrolne

Odwiedzaj swojego dentystę przynajmniej raz w roku. Regularny i dokładny przegląd jamy ustnej to lepsza diagnostyka. Szybciej zauważone zmiany w obrębie uzębienia, dziąseł czy błony śluzowej to skuteczniejsze i mniej bolesne leczenie.

Scaling

To nic innego jak usuwanie kamienia nazębnego, naddziąsłowego i poddziąsłowego. Ten nowoczesny zabieg wykonuje się przy użyciu ultradźwięków, co jest niemal zupełnie bezbolesne i nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Końcówka scalera, którą lekarz dentysta operuje w jamie ustnej drga z częstotliwością kilkadziesiąt tysięcy razy na sekundę. Przyłożona do powierzchni zęba wprawia w drgania kamień nazębny i powoduje jego odpadanie. Zabieg odbywa się w strumieniu rozpylonej wody.

Kamień posiada liczne bakterie odpowiadające między innymi za przykry zapach z ust. Systematyczne przeprowadzanie scalingu przeciwdziała chorobie przyzębia pozostawiając lśniące i gładkie zęby.

Piaskowanie

Czyli usuwanie miękkiego osadu i przebarwień powstałych od kawy, herbaty czy papierosów. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta oraz szkliwa zębów. Piaskowanie wykonuje się przy pomocy specjalnego aparatu, wyrzucającego pod dużym ciśnieniem strumień mieszanki wody i powietrza z dwuwęglanem sodu.

Częstotliwość wykonania zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Piaskowanie jest uzupełnieniem scalingu.

Fluoryzacja

To powlekanie zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru (lakier, żel lub pianka). Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci na zębach mlecznych i stałych, jak i u dorosłych.

Bezbolesny zabieg wzmacnia zęby przez co  sprawia, że są odporniejsze na próchnicę i zmiany temperatury. Stosuje się go w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów. Częstotliwość zabiegu dobierana jest według indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, ale nie rzadziej niż co pół roku. Rutynowo lakierowanie powinno się przeprowadzać dwa razy w roku, po każdorazowym zabiegu usuwania kamienia nazębnego i piaskowaniu. W przypadku wysokiego zagrożenia próchnicą, można stosować lakierowanie częściej.

Lakowanie

Ten rodzaj profilaktyki pamiętamy dobrze z dzieciństwa. To nadal bardzo skuteczny zabieg, a innowacyjne środki używane do uszczelniania bruzd i zagłębień w zębach stale wnoszą do tych działań nową jakość.

Szczeliny zębowe ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które trudno jest wyczyścić z resztek pokarmu przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów. To z kolei powoduje rozwój bakterii i sprzyja powstawaniu próchnicy. Zabieg uszczelniania skierowany jest głównie do dzieci i powinien być przeprowadzony do 3 miesięcy od wyrżnięcia zęba. Uszczelnia się przedtrzonowce i trzonowce stałe (najbardziej zagrożone próchnicą są szóstki), a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych.

Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym to tylko połowa sukcesu. Pacjent musi również dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu.

Profilaktyka domowa

Codzienna, staranna higiena jest obowiązkowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dbać należy nie tylko o zęby, ale także np. język i dziąsła.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

  • Myj zęby minimum 2 razy dziennie przez 2-3 minuty.
  • Płucz jamę ustną przeznaczonymi do tego płynami
  • Nitkuj przestrzenie międzyzębowe
  • Dobierz odpowiednie dla siebie środki do higieny jamy ustnej – pomoże Ci w tym stomatolog
  • Nie zapominaj o odpowiedniej higienie uzupełnień protetycznych – do czyszczenia używaj miękkiej szczoteczki, a raz w tygodniu stosuj dostępne w aptekach specjalistyczne środki dezyfekujące
  • Ogranicz spożywanie słodyczy i słodkich napojów, szczególnie gazowanych
  • Żuj gumę przez 20 minut po każdym posiłku. Ta, która zawiera ksylitol, sorbitol lub fluorek przez powoduje zwiększenie wydzielania śliny i jest skutecznym sposobem zapobiegania próchnicy.

PAMIĘTAJ

Przestrzeganie wskazówek stomatologów pozwala długo cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem!