Specjalizacją naszego gabinetu w Kielcach jest m.in. stomatologia dziecięca. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nakłonienie dziecka do spotkania ze stomatologiem bywa dla niektórych niezwykle wymagającym wyzwaniem. Właśnie dlatego nasz dentysta, z troski o komfort maluchów i ich rodziców, stara się zminimalizować ten stres i stosuje wiele unikalnych rozwiązań.

Walka z lękiem

Dobry stomatolog dziecięcy, dzięki odpowiedniemu podejściu do dzieci, pomoże pokonać potencjalny lęk przed kolejnymi wizytami oraz nie pozostawi u młodego pacjenta traumy, która często pozostawia swój ślad nawet w dorosłym życiu. Leczenie zębów u dzieci różni się od leczenia dorosłych. Trzeba mieć odpowiednie podejście do młodszych pacjentów oraz cierpliwie i możliwie jak najdelikatniej wykonywać swoją pracę. W naszej praktyce niejednokrotnie spotkaliśmy się z dziećmi, dla których leczenie zębów kojarzy się wyłącznie z bólem i strachem. Siedzą oni na fotelu dentystycznym, jak za karę, lub próbują z niego uciec. Oczywiście leczenie zębów nie zawsze jest całkowicie bezbolesne, ale przy odpowiednim podejściu można sprawić, że stanie się ono dużo przyjemniejsze. Można zająć dziecko innymi rzeczami tak, że całkowicie zapomni o odczuwanym dyskomforcie.

Znieczulenie ogólne to ostateczność

Wychodzimy z założenia, że nie każde dziecko wymaga stosowania znieczulenia ogólnego, ponieważ powinno być ono używane głównie w przypadku bardzo silnej fobii. Warto zdać sobie sprawę z tego, że uśpienie do zabiegu nie konfrontuje młodego człowieka z jego lękiem i nie uzmysławia mu możliwości bezbolesnego leczenia, na jakie w większości przypadków pozwala znieczulenie miejscowe. Unikanie sytuacji stresowej jest jedną z podstawowych przyczyn potęgowania lęku oraz jego utrwalania w psychice człowieka. Z tego powodu część dzieci będzie na pewno unikała wizyt u stomatologa w życiu dorosłym. Pokonanie strachu w jego wczesnych etapach jest najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji. To kolejny dowód na to, że powinno się dobierać dla swoich dzieci specjalistów z odpowiednim podejściem i wiedzą na temat leczenia najmłodszych pacjentów.