Przebieg leczenia

  1. Pierwsza wizyta -KONSULTACJA ORTODONTYCZNA
    Podczas pierwszej wizyty przeprowadzana jest konsultacja, która pozwala na skonfrontowanie oczekiwanych przez pacjenta efektów leczenia z możliwościami, jakie widzi lekarz. Zawsze jest to poparte dokładnym badaniem stanu uzębienia oraz zdiagnozowaniem problemu ortodontycznego. Precyzyjna diagnoza wymaga wykonania zdjęć cyfrowych i rentgenowskich, a także pobrania wycisków zębów do późniejszego wykonania modeli diagnostycznych. Konsultacja pozwala pacjentowi uzyskać cenne informacje odnośnie wady zgryzu i indywidualnego doboru metody leczenia, dostosowanego do potrzeb. W niektórych przypadkach należy niezwłocznie podjąć leczenie, w innych zaleca się wstrzymanie nawet do kilku lat. Lekarz w czasie konsultacji wstępnie poinformuje, jak długo może potrwać leczenie i jakie orientacyjne koszty będą za sobą niosły wizyty oraz aparat na zęby.
  2. Plan leczenia ortodontycznego
    Omówienie planu leczenia jest to druga wizyta pacjenta ortodontycznego. Na podstawie wyników badania stomatologicznego, analizy zdjęć rtg oraz fotografii pacjenta , analizy modeli diagnostycznych ustalana jest lista problemów, które występują w zgryzie. Lekarz podczas tej wizyty dokładnie przedstawi wadę zgryzu oraz możliwe sposoby leczenia (aparat stały, aparat zdejmowany) a także listę zleceń do wykonania przed założeniem aparatu ( m. in. zęby, które należy wyleczyć/ wymienić wypełnienia, konsultacje specjalistyczne- logopedyczne, chirurgiczne, zabiegi profilaktyczne- higienizacja, lakowanie bruzd itp.) Pacjent otrzyma również szczegółowy kosztorys leczenia ortodontycznego.
  3. Higienizacja z kwalifikacją do leczenia ortodontycznego
    Wizyta obejmuje dokładną ocenę aktualnej higieny jamy ustnej pacjenta oraz kwalifikację do leczenia ortodontycznego. Pacjenci, którzy nie mają wystarczająco dobrej higieny j. ustnej nie mogą rozpocząć leczenia ortodontycznego. Muszą najpierw nauczyć się właściwych technik oczyszczania zębów. W przeciwnym razie podczas leczenia aparatem ortodontycznym dochodzi do powstania odwapnień szkliwa i próchnicy.Higienizacja to profesjonalne oczyszczenie zębów (usunięcie płytki nazębnej, osadów, kamienia nazębnego, polerowanie) oraz indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej jaki obowiązuje podczas leczenia określonym rodzajem aparatu ortodontycznego. Pacjent otrzyma kartę wizyty higienizacyjnej z ocena aktualnej higieny j. ustnej oraz indywidualnymi wytycznymi odnośnie preparatów i przyborów, które powinien stosować
  4. Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego
    1. Aparat stały
      Wizyta na której pacjent rozpoczyna leczenie aparatem stały to tzw. montaż aparatu stałego. Podczas wizyty lekarz przykleja elementy aparatu (zamki, rurki, pierścienie) do szkliwa pacjenta i umieszcza w nich łuk ortodontyczny, który zabezpiecza gumowymi ligaturami ( w przypadku aparatów konwencjonalnych) lub klapkami zamków( w przypadku aparatów tzw. samoligaturujących). Wiekszość elementów, które zapewniają prawidłowe działanie aparatu oraz korektę wady zgryzu jest zakładanych przez lekarza na wizycie i zostanie wymienionych podczas kolejnej aktywacji. Aktywacje aparatów stałych wykonuje lekarz w gabinecie co ok. 4-6 tyg. Niekiedy, aby zapewnić stałą siłę działania elementów aparatu pacjent samodzielnie wymienia je w domu wg zaleceń lekarza ( wyciągi elastyczne).
    2. Aparat zdejmowany
      Pacjent otrzymuje wykonany indywidualnie dla niego aparat ruchomy. Otrzymuje również dokładne zalecenia odnośnie aktywacji aparatu do czasu kolejnej wizyty kontrolnej (aktywacje aparatów zdejmowanych są przeprowadzane samodzielnie przez pacjenta/ rodziców pacjenta co ok 7-14 dni)Wizyty kontrolne w gabinecie odbywają się ok 2-3 miesiące w celu oceny postępów w leczeniu i wydania dalszych zaleceń odnośnie aktywacji aparatu.
  5. Wizyty kontrolne (etap leczenia aktywnego podczas którego aparat powoduje zmiany położenia zębów, poszerzenie łuku zębowego, koordynację łuku zębowego górnego i dolnego)
    1. Aparat zdejmowany
      Wizyty kontrolne odbywają się co 2-3 miesiące, aparat powinien być noszony w jamie ustnej ok 16 godzin na dobę.
    2. Aparat stały
      Wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni, aparat znajduje się non stop w jamie ustnej.
  6. Zakończenie leczenia i przejście w etap retencji(utrwalenia wyników leczenia)
    1. Aparat zdejmowany
      Aparatem retencyjnym jest najczęściej ten sam aparat, który służył do leczenia wady zgrzyu. W etapie retencji aparat jest noszony przez pacjenta jedynie przez kilka godzin na dobę, np. podczas snu ok 8 godzin na dobę ( bez aktywacji )
    2. Aparat stały
      Aparat stały jest odklejany od zębów (tzw. demontaż aparatu stałego) zęby są oczyszczane z kleju. Wykonywany jest aparat retencyjny w górnym i dolnym łuku zębowym, który zabezpieczy zęby przed przemieszczaniem się. Rodzaj aparatów retencyjnych jest planowany indywidualnie dla pacjenta w zależności od wielu czynników, m. in. Wyjściowej wady zgryzu, dalszych planowanych prac protetycznych. Najczęściej w górnym łuku zębowym pacjenci posiadają aparat retencyjny zdejmowany (nosi się go podczas snu- ok 8 godzin na dobę); w dolnym łuku zębowym przyklejony jest stały retainer (cienki drut punktowo przyklejony do szkliwa od wewnętrznej( językowej ) strony zębów. Należy uważać podczas jedzenia i czyszczenia aby drut nie odkleił się lub nie odkształcił.
  7. Wizyty retencyjna
    Wizyty kontrolne w okresie retencji (utrwalenia wyników leczenia) odbywają się średnio co 3- 6 miesięcy. W tym okresie pacjent otrzymuje indywidualne zalecenia odnośnie użytkowania aparatów retencyjnych w czasie pomiędzy wizytami.