O tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć wiedzą nawet najmłodsi pacjenci. To nie tylko uniknięcie bólu, ale także duża oszczędność czasu i pieniędzy.

W stomatologii profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu chorobom zębów, w tym przede wszystkim próchnicy. Utrzymanie higieny i systematyczne zabiegi higienizacyjne pozwalają na ochronę szkliwa oraz eliminację przykrego zapachu z ust. To także najlepszy sposób na usunięcie przebarwień pochodzących od papierosów, kawy czy herbaty i utrzymanie uczucia świeżości.

Pamiętajcie! Nieusuwana w ramach codziennej higieny jamy ustnej płytka bakteryjna przekształca się w kamień nazębny. Kamień prowadzić może z kolei do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia, tzw. paradontozy, a w konsekwencji do utraty zębów.

Zaufaj nam! Postaw na profesjonalną profilaktykę stomatologiczną.

Zabiegi wykonywane w ramach profilaktyki:

  • Piaskowanie
      Czyli usuwanie miękkiego osadu i przebarwień powstałych od kawy, herbaty czy papierosów. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta oraz szkliwa zębów. Piaskowanie wykonuje się przy pomocy specjalnego aparatu, wyrzucającego pod dużym ciśnieniem strumień mieszanki wody i powietrza z piaskiem stomatologicznym.
      W gabinecie Estetic Dental pracujemy na nowoczesnych piaskach stomatologicznych, które są skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla zębów. Rodzaj piasku jest dobierany indywidualnie dla pacjenta.
      Pacjenci w zależności od schorzeń zębów/ obecności w j. Ustnej stałych aparatów ortodontycznych lub implantów zębowych wymagają specjalnego podejścia, np. pacjenci noszący stałe aparaty ortodontyczne potrzebują podczas zabiegu specjalistycznego piasku który nie uszkodzi elementów aparatu ani szkliwa przy częstym piaskowaniu, pacjenci z odsłoniętymi szyjkami zębowymi potrzebują piasku, który oczyści szkliwo nie uszkadzając odsłoniętej zębiny lub cementu korzeniowego, pacjenci z głębszymi kieszonkami przyzębnymi potrzebują piasku, którym można piaskować powierzchnię zęba poniżej dziąsła. Nie ma możliwości stosując jeden uniwersalny piasek stomatologiczny skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić zabieg piaskowania dlatego nierzadko nawet u jednego pacjenta oczyszczamy różne powierzchnie zębów różnymi piaskami stomatologicznymi.
      Częstotliwość wykonania zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Piaskowanie jest uzupełnieniem scalingu (usunięcia kamienia nazębnego.
  • Skaling
      To nic innego jak usuwanie kamienia nazębnego, naddziąsłowego i poddziąsłowego. Ten nowoczesny zabieg wykonuje się przy użyciu ultradźwięków, co jest niemal zupełnie bezbolesne i nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Końcówka skalera, którą operuje się w jamie ustnej drga z częstotliwością kilkadziesiąt tysięcy razy na sekundę. Przyłożona do powierzchni zęba wprawia w drgania kamień nazębny i powoduje jego odpadanie. Zabieg odbywa się w strumieniu rozpylonej wody.
      Kamień posiada liczne bakterie odpowiadające między innymi za przykry zapach z ust. Systematyczne przeprowadzanie scalingu przeciwdziała chorobie przyzębia pozostawiając lśniące i gładkie zęby.
  • Fluoryzacja
      To powlekanie zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru (lakier). Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci ( na zębach mlecznych i stałych) jak i u dorosłych. Forma preparatu (lakier przywierający do zębów) zapewnia wysoką koncentracje fluoru na powierzchni szkliwa bez ryzyka niepożądanego działania ogólnoustrojowego.
      Bezbolesny zabieg wzmacnia szkliwo przez co sprawia, że są odporniejsze na próchnicę i zmiany temperatury. Stosuje się go również przy nadwrażliwości zębów. Częstotliwość zabiegu dobierana jest według indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, ale nie rzadziej niż co pół roku. Rutynowo lakierowanie powinno się przeprowadzać dwa razy w roku, po każdorazowym zabiegu usuwania kamienia nazębnego i piaskowaniu. W przypadku wysokiego zagrożenia próchnicą (np. podczas leczenia ortodontycznego) zalecane jest stosować lakierowanie (wraz z pełną higienizacją) częściej- co 3 miesiące.
      Fluoryzacja wykonywana jest na zakończenie profesjonalnego oczyszczania zębów: piaskowania i skalingu)
  • Lakowanie
      Ten rodzaj profilaktyki pamiętamy dobrze z dzieciństwa. To nadal bardzo skuteczny zabieg, a innowacyjne środki używane do uszczelniania bruzd i zagłębień w zębach stale wnoszą do tych działań nową jakość.
      Szczeliny zębowe ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które trudno jest wyczyścić z resztek pokarmu przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów. To z kolei powoduje rozwój bakterii i sprzyja powstawaniu próchnicy. Zabieg uszczelniania skierowany jest głównie do dzieci i powinien być przeprowadzony do 3 miesięcy od wyrżnięcia zęba. Uszczelnia się przedtrzonowce i trzonowce stałe (najbardziej zagrożone próchnicą są szóstki), a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych.
      Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym to tylko połowa sukcesu. Pacjent musi również dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu.

Profilaktyka domowa

Codzienna, staranna higiena jest obowiązkowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dbać należy nie tylko o zęby, ale także np. język i dziąsła.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

  • Myj zęby minimum 2 razy dziennie przez 2-3 minuty.
  • Płucz jamę ustną przeznaczonymi do tego płynami
  • Nitkuj przestrzenie międzyzębowe
  • Dobierz odpowiednie dla siebie środki do higieny jamy ustnej – pomoże Ci w tym stomatolog
  • Nie zapominaj o odpowiedniej higienie uzupełnień protetycznych – do czyszczenia używaj miękkiej szczoteczki, a raz w tygodniu stosuj dostępne w aptekach specjalistyczne środki dezyfekujące
  • Ogranicz spożywanie słodyczy i słodkich napojów, szczególnie gazowanych
  • Żuj gumę przez 10 minut po każdym posiłku. Ta, która zawiera ksylitol, sorbitol lub fluorek przez powoduje zwiększenie wydzielania śliny i jest skutecznym sposobem zapobiegania próchnicy.